Przeprowadzenie szkolnego konkursu nt. Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości).

        W ramach realizacji zadania przeprowadzone zostały pogadanki i konwersatoria. Uczniowie bardzo chętnie wypowiadali się na temat tego, co chcieliby zmienić, by poprawić relacje między ludźmi. Wśród wypowiedzi były propozycje wesołe – niekoniecznie możliwe do zrealizowania – ale było też wiele mądrych i bardzo dojrzałych sugestii, które „My” jako szkoła weźmiemy pod uwagę podejmując różne działania.
Wśród najciekawszych znalazły się następujące propozycje:
• nie krytykuj innych, najpierw popatrz na siebie
• wzajemna pomoc
• bądź kulturalny dla innych
• pomagaj innym bo to nic nie kosztuje
• nie dokuczaj słabszym
• nie krzywdź innych
• podaj rękę na zgodę
• zgoda buduje
• mecz przyjaźni
• najpierw zmień siebie

       Kontynuacją konwersatoriów i burzliwych dyskusji był konkurs plastyczny pod tym samym hasłem. Technika wykonywania prac była dowolna. Wielu uczniów podjęło wyzwanie, a poziom konkursu pozytywnie zaskoczył. Prace były przemyślane i cieszy, że uczniowie dostrzegali możliwości zmian, które mogą poprawić relacje międzyludzkie. Młodzież miała możliwość obejrzenia prac, gdyż zdobiły one korytarze szkolne.

 

 

       Rozstrzygnięcie konkursu nie było łatwym zadaniem dla jury, jednak po burzliwych dyskusjach zostały wyłonione zwycięskie prace:

 

 

Dodatkowo na lekcjach języka polskiego w klasach I i II gimnazjum uczniowie mieli za zadanie napisać wypracowanie nt. „Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości)”.
Uczniowie pisali swoje prace w formie elektronicznej i przesyłali na skrzynkę e-mailową nauczyciela polonisty. Początkowo uczniowie nie byli zachwyceni tematem zadania, jednak po przemyśleniu i omówieniu go stwierdzili, że jest to bardzo życiowy temat i znaleźli mnóstwo przykładów będących argumentami w zadaniu.


Najciekawsze zadania uczniów (oryginalne prace uczniów, bez naniesionych poprawek, czy korekty błędów):


1) Kamil Stolarz kl. I b

Co powinno się zmienić w szkole , rodzinie, otoczeniu aby poprawić relacje między ludźmi

W dzisiejszych czasach ludzie są bardzo zamknięci w sobie, ponieważ ciągłe poszukiwania za pracą dopuściły , że ludzie zatracili umiejętność rozmawiania ze sobą. Zazwyczaj nie mówimy o problemach w szkole lub pracy. Każda próba porozumiewania się jest odbierana jako wtargnięcie na naszą prywatność. Jak temu zaradzić ? i oto jest bardzo trudne pytanie . Myślę , że dobrze będzie jak ludzie spróbują ze sobą nawiązać jakikolwiek kontakt, choćby z zainteresowania się życiem drugiego człowieka. Powinniśmy na nowo nauczyć
się słuchać i nie zwracać na wiek rozmówcy czy to 10lat czy 60 lat to nie jest w ogóle ważne , ważne jest to by człowiek nawiązał kontakt z drugą osobą. Dzisiejsza młodzież oparta na łagodnym wychowaniu pozostawiona jest tylko sobie . zbyt szybko młodzi ludzie chcą być dorośli by pokazać wszystkim swoją wyższość . Myślę , że powinno być w naszym życiu znacznie więcej rozmów chociażby przy objedzie w niedzielne popołudnie . Uważam , że jeżeli dziecko nie wyniesie z domu chęci rozmowy i nawiązywania nowych znajomości to w dalszym życiu będzie tylko gorzej. Moim zdaniem relację między ludźmi są głównie oparte na rozmowie ,dlatego powinniśmy się nauczyć rozmawiać.

2) Marta Woś Kl. II a
Celem mojego wypracowania będzie ukazanie tego co powinno zmienić się w mojej szkole, rodzinie oraz otoczeniu aby poprawić relacje między ludźmi . Moją pracę oprę w szczególności na własnych przemyśleniach .
Na początku chciałabym się odnieść do relacji : dziecko – rodzina . Jak sądzę każdy z nas ma rodziców lecz nie do końca się z nimi zgadzamy . Jest wiele nieporozumień wynikających choćby z różnicy wieku rodzica ,a dziecka . Dorośli postrzegają praktycznie wszystko inaczej , z całkiem innej perspektywy , a dzieci z kolei mają swój własny świat i często zamiast zaufać rodzicom wolą powierzać swoje tajemnice i sekrety kolegom lub koleżankom. Dorośli powinni swoim dzieciom od młodych lat wpajać zasady dobrego zachowania. Z drugiej strony warto też wspomnieć o tym , że rodzice nakładają na dzieci wiele obowiązków domowych , najczęściej młodzież się buntuje i tłumaczą się tym , że mają wiele nauki lecz częstszym powodem jest lenistwo. Aby poprawić relacje miedzy sobą należy dużo rozmawiać o różnych problemach i spędzać więcej czasu razem . Rodzice tez nie powinni krzyczeć na swoje dziecko , że dostaje złe oceny . Najlepszym rozwiązaniem na to byłoby, np. wytłumaczyć im , że ucząc się pracujemy na własną przyszłość , jaki będziemy mieć zawód i jak dobre stopnie w szkole wpływają na dalszy rozwój .
Teraz chcę napomknąć o relacji między uczniem , a nauczycielem . Zacznę od tego, że nauczyciele nie zawsze zdają sobie sprawę z tego , że młodzież ma poza szkołą też inne zainteresowania. Zadają dużo zadań domowych . Kiedy uczeń przyjdzie do domu i z każdego przedmiotu musi odrobić zadanie zajmie mu to cały czas , na który chciałby poświęcić, np. wyjście do kina z kolegami , na rolki lub inny rodzaj rozrywki . Jasne jest też , że nie można całkiem wyłączyć zadań domowych lecz by zmienić ich ilość na nieco mniejszą . Warto poruszyć temat tego , że uczniowie nie zachowują czasami należytego szacunku do nauczycieli , a tak nie powinno być gdyż łatwo można kogoś urazić i sprawić przykrość , należy także zwrócić uwagę na to , że nauczyciel to osoba starsza oraz wykształcona . Według mnie każdego powinno się traktować równo , każdy powinien być dla siebie miły oraz uczynny . Najlepiej byłoby gdyby nauczyciele byli w miarę możliwości wyrozumiali dla uczniów i odwrotnie .
Ostatnią relację jaką poruszę to między dzieckiem , a kolegami z jego otoczenia . Po pierwsze koledzy między sobą nie okazują sobie szacunku , np. przezywają się , dokuczają sobie , naśmiewają się . Trudno jest nawiązywać przyjaźnie , a jeśli się już ją nawiąże warto pielęgnować , ponieważ bardzo dobrze jest mieć przy sobie taką osobę , której można ufać , i na której można polegać. Nie należy też odrzucać osoby z grona kolegów tylko dlatego , że jest biedniejsza albo brzydsza. , powinno się na to nie zwracać uwagi . Należy być otwartym człowiekiem oraz nie przejmować się drobnostkami i iść dalej przez życie. Nie powinniśmy się nawzajem obgadywać lub zazdrościć . Nie należy patrzeć powierzchownie gdyż najważniejszy jest charakter i to co ma się w „ środku ‘’ .
Podsumowując aby poprawić swoje relacje nie należy patrzeć oczyma lecz sercem , trzeba widzieć zalety , a nie wady innych osób . Należy być dla wszystkich wyrozumiałym i miłym gdyż to jest podstawą do budowania bardzo dobrych relacji między ludźmi , powinniśmy się nawzajem szanować , doceniać i współpracować ze sobą . Należy spojrzeć dalej niż czubek własnego nosa aby pokazać , że budowanie dobrych relacji między ludzkich jest bardzo łatwe, lecz musimy być sami na nie bardziej otwarci .

3) Kl. II b Bojanów, 19.03.14
Droga Aniu!


Od Twoich rodziców wiem, że nie możecie się ze sobą porozumieć. Jednak wystarczy trochę chęci i sytuacja się poprawi. W tym liście chciałabym Ci napisać, co powinno się zmienić, aby poprawić wasze relacje.
Musisz pamiętać, że rodzice kochają Cię najbardziej na świcie. Chcą dla Ciebie jak najlepiej. Powinnaś ich zawsze słuchać, choć wydaje Ci się, że podejmują złe decyzje. Są od Ciebie starsi i bardziej doświadczeni dlatego czasami wiedzą lepiej co jest dla Ciebie dobre.
Żaden rodzic nie chce, by jego dziecku się coś stało. Dlatego czasami Cię kontrolują. Nie
powinnaś się obrażać ani pyskować, bo to tylko pogarsza sytuację. Z każdym problemem powinnaś przychodzić właśnie do rodziców. Oni zawsze Cię wysłuchają i pomogą. Są jedynymi osobami, które kochają Cię mimo twoich wad i tego, że czasami sprawiasz im przykrość. Rodzina jest najważniejsza. Dlatego nie powinnaś się od niej izolować. Jednak nie myśl, że całą winę za wasze stosunki przypisuję Tobie. Rodzice także powinni Cię słuchać i liczyć się z Twoim zdaniem. Na pewno nie powinni używać przemocy, bo to i tak do niczego nie prowadzi. Ograniczając Cię powodują, że robisz się w stosunku do nich oschła, traktujesz ich jak wrogów. Aby poprawić wasze relacje powinniście spędzać ze sobą więcej czasu np. na wspólnych spacerach, grach, zabawach. Razem możecie przygotować posiłek lub oglądnąć jakiś film. Rozmawiając zacieśniacie swoje więzi. Powinniście sobie bezgranicznie ufać. Jednak podstawą w waszych relacjach powinna być miłość.


Mam nadzieję, że tym listem przyczynię się do rozwiązania Twojego konfliktu z rodzicami i relacje między wami się polepszą.

Z pozdrowieniami
Rozalia