Konkurs wiedzy „Jerzy Popiełuszko - człowiek Prawdy, który zło dobrem zwyciężał" - 28 kwietnia 2015 Warszawa

        28 kwietnia 2015 r. bladym świtem  finaliści konkursu poświęconego bł. ks. Jerzemu Popiełuszce: „Jerzy Popiełuszko - człowiek Prawdy, który zło dobrem zwyciężał" wraz z opiekunami wyruszyli do Warszawy, aby wziąć udział w drugim etapie konkursu.  W czasie podróży uczniowie czytali notatki, powtarzali wiadomości o bohaterze konkursu, każdy próbował przewidzieć  czego będą dotyczyć pytania czekającego ich testu.

        Kiedy dotarliśmy na miejsce naszym oczom ukazał się piękny park, na terenie którego położone  jest Katolickie Gimnazjum – POPIEŁUSZKO im. bł. ks. J. Popiełuszki w Warszawie. Powagi temu miejscu dodawał fakt, że szkoła sąsiaduje z  Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego i stanowi część kampusu uniwersytetu.

        Pierwszym etapem naszej wizyty była rejestracja uczestników. Każdy uczeń otrzymał imienny identyfikator, a w oczekiwaniu na rozpoczęcie testu mieliśmy możliwość obejrzeć galerię prac plastycznych, które w pierwszym etapie konkursu zostały wybrane przez jury i dały tym samym ich autorom przepustkę do kolejnego etapu zmagań. Wśród wielu wystawionych prac, znalazły się te dla nas najważniejsze – bo należące do uczniów z naszej szkoły. Były to prace Oliwii Chudzik i Kamila Cichonia.

 

        Po części organizacyjnej przyszedł czas na test z wiedzy o życiu i działalności  bł. ks. Jerzego. Test składał się z 22 pytań i pisany był „na czas”. Nasi uczniowie wyszli z auli, gdzie test był przeprowadzany, zadowoleni, gdyż żadne z pytań w jakiś szczególny sposób ich nie zaskoczyło, co świadczy o solidnym przygotowaniu młodzieży.

        Tego dnia uczestnicy spotkali się także z p. dr Mileną Kindziuk – dziennikarką, wykładowcą w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW, autorką licznych publikacji o ks. Jerzym, która w poruszający sposób przybliżyła finalistom postać Marianny Popiełuszko. Młodzi ludzie mogli się przekonać, że pani Marianna była bardzo skromną, ale  niepozbawioną poczucia humoru osobą, która potrafiła w bardzo trafny sposób odpowiadać nawet dostojnikom kościelnym, wprowadzając ich niejednokrotnie  w stan konsternacji. Pani Kindziuk przytoczyła anegdotę, gdzie podczas pewnej oficjalnej wizyty, nuncjusz papieski zapytał panią Mariannę ile ona właściwie ma lat? Na co mama ks. Popiełuszki z prostotą i uśmiechem odpowiedziała: „tyle lat ile zim!” Wszystkich chwycił również za serce wierszyk, który pani Marianna zawsze powtarzała swoim dzieciom, a w którym zawarta jest ogromna mądrość towarzysząca księdzu Jerzemu w jego życiu i posłudze. Wierszyk ten brzmi następująco:

 

„Kochaj ludzi, kochaj Boga – to do nieba prosta droga.
Kochaj sercem i myślami – w niebie będziesz z aniołami”.

 

        Następnie ksiądz prof. dr hab. Jan Sochoń, bliski kolega ks. Popiełuszki, wspominał spotkania z nim i wyjaśnił, jaką rolę ks. Jerzy odegrał dla naszej ojczyzny. Ksiądz profesor, mimo że prowadzi wykłady dla studentów, był stremowany, gdyż,  jak sam tłumaczył, nie zdarza mu się często przemawiać do  aż tak młodego audytorium. Wielokrotnie więc musiał zastanawiać się jakich użyć słów, aby jego przekaz był zrozumiały. Ksiądz profesor Sochoń mówił o drogach życia ks. Jerzego Popiełuszki . Szczególnie podkreślił  kilka elementów, które  miały wyjątkowy wpływ na życie błogosławionego. Były to:  tradycja w jakiej został wychowany Popiełuszko, kultura przykościelna – czyli fakt, że od najmłodszych lat ks. Jerzy był ministrantem i poznawał tajemnice liturgii oraz udział Ducha świętego i Opatrzności  Bożej w życiu kapłana. Profesor Sochoń  opowiadał  o początkach drogi duchowej bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kiedy przybył on do seminarium. Aż trudno  było uwierzyć, że ten bohater, który nie zawahał się oddać życia w imię ojczyzny jako alumn był zagubiony, nieporadny i brakowało mu pewności siebie. Swoje wystąpienie podsumował profesor Sochoń  stwierdzeniem, że osoba błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki dowodzi, iż każdy człowiek, nawet o słabym zdrowiu, pochodzący z małej wioski – z Bożą pomocą  może stać się kimś ważnym i silnym duchowo.

        Po prelekcji nastąpił moment wręczania dyplomów wszystkim finalistom konkursu. Każdy z nich po wyczytaniu nazwiska wchodził na scenę i z rąk pni Mileny Kindziuk lub  ks. profesora Jana Sochonia odbierał dyplom i gratulacje.

 

 

 

        Kiedy zakończyła się część oficjalna, przyszedł czas na obiad podany  w refektarzu. Następnie udaliśmy się do kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Kostki na grób błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić muzeum poświęcone bohaterowi tego dnia oraz złożyć swój wpis w księdze pamiątkowej.

 

 

        O 15 rozpoczęła się uroczysta msza święta, podczas której ogłoszono oficjalne wyniki konkursu. Nasi uczniowie mimo solidnego przygotowania  i ogromnego  zaangażowania  nie znaleźli się wśród nielicznego grona  laureatów, co nie oznacza, że nie zasługują na uznanie. Dzięki swojej ciężkiej pracy znaleźli się  wśród  finalistów, a to duże wyróżnienie, gdyż pokonali kilkuset uczestników konkursu z całej Polski w drodze do finału. Sam wyjazd i udział w  tak  prestiżowym konkursie będzie na pewno ważnym doświadczeniem dla naszych uczniów w ich przyszłych zmaganiach.
Po zakończeniu  uroczystości, wykonaniu zdjęć  pamiątkowych – udaliśmy się w drogę powrotną do Bojanowa, o którego istnieniu za sprawą  naszych uczniów dowiedziało się wielu ludzi z całej Polski.

 

 

        Młodzież z ZS w Bojanowie  swoją postawą,  zaangażowaniem  i chęcią poświęcenia swojego wolnego czasu na poznanie sylwetki  patrona naszej szkoły bł. ks. Jerzego Popiełuszki, dała przykład, że warto angażować się w tak wartościowe przedsięwzięcia, jakim był  konkurs „Jerzy Popiełuszko - człowiek Prawdy, który zło dobrem zwyciężał". Należą im się słowa uznania za udział w konkursie i czas poświęcony na przygotowania.

        Chcielibyśmy również w imieniu uczniów i opiekunów podziękować panu Wójtowi za okazane wsparcie, dzięki któremu młodzież mogła wyjechać do Warszaw i wziąć udział w tym wspaniałym wydarzeniu.

      Dziękujemy również organizatorom konkursu – dyrekcji Katolickiego Gimnazjum – POPIEŁUSZKO im. bł. ks. J. Popiełuszki w Warszawie za wspaniałą ideę konkursu, jego organizację i przeprowadzenie.

 

Finaliści konkursu „Jerzy Popiełuszko - człowiek Prawdy, który zło dobrem zwyciężał"
Oliwia Chudzik, Dariusz Cichoń, Dorota Burek, Rozalia Żak, Kamil Cichoń  
oraz opiekunowie Renata Piróg i Ewelina Kotwica.