Z wizytą w Straży Pożarnej

W  poniedziałek, dn. 23 czerwca 2014r. nasze Przedszkolaki udały się z wizytą  do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojanowie. A że był to piękny, słoneczny poranek, pogoda sprzyjała, z radością więc udaliśmy się  na tę wycieczkę pieszo.

Na miejscu powitało nas czterech Strażaków, ubranych w robocze mundury.  Na początek zaprowadzili nas do pomieszczenia,  w którym  przechowują swoje sprzęty, niezbędne do kontrolowania  przebiegu akcji ratowniczych.  Mogliśmy  tam obejrzeć  strój strażaka, hełmy, maski,  butle z tlenem. Strażacy udostępnili nam swoje hełmy, abyśmy  mogli zrobić sobie w nich pamiątkowe zdjęcia.

Dzieci zaciekawiły najbardziej elektroniczne aparaty- słuchawki, służące do nawigacji i wysyłania sygnałów alarmowych. Panowie zaprezentowali nam nawet, jak urządzenia te działają , wyjaśniając przy tym, w  jaki sposób służą im one pomocą podczas zmagania się z pożarem. Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy ich opowieści. 

Kolejnym punktem była prezentacja  pojazdu , jakim  zazwyczaj straż pożarna udaje się na akcje.  Kiedy  wielki czerwony samochód, z włączonymi „syrenami” , wyjechał z garażu, radości Przedszkolaków nie było końca. Wszyscy chcieli wejść do środka, zobaczyć, jak to wszystko wygląda od wewnątrz. Najpierw   dokładnie obejrzeliśmy wyposażenie wozu- węże, kamizelki, urządzenia do rozpraszania dymu, by później, chociaż na chwilę zasiąść  za kierownicą i poczuć się jak prawdziwi, dzielni strażacy jadący do pożaru.

Na zakończenie wizyty Panowie Strażacy przygotowali dla Przedszkolaków miłą niespodziankę- przeczytali  nam  opowieść Czesława Janczarskiego pt.  Jak Wojtek został strażakiem. Przesłaniem jej jest to, że zawsze trzeba bronić  swoich marzeń i  nie zawahać się ani chwili, gdy staniemy  przed  koniecznością  udzielenia pomocy drugiemu człowiekowi.