Gdy EMOCJE sięgają zenitu.

Dzień dobry, kolejny raz w tym roku zdani jesteśmy na zdalne nauczanie.
Nie jest to sytuacja komfortowa dla dzieci ( ok może dla niektórych jest ;)), dla nauczycieli, a przede wszystkim dla RODZICÓW.
Od wiosny funkcjonujemy jak potrafimy, brakuje rzetelnych informacji, wiedzy i doświadczenia. Dla każdego z Nas jest to sytuacja nowa, której cały czas się uczymy.
Nowe realia życia w dobie pandemii niosą zagrożenia dla samopoczucia i zdrowia psychicznego. Nowością jest praca czy nauka w domu, zagrożenie utraty pracy lub przymus tymczasowego bezrobocia, ograniczone kontakty z przyjaciółmi i współpracownikami, a nawet członkami rodziny. Cierpi na tym nasze poczucie wolności, niezależności i wpływu na sytuację
Szukanie wsparcia otoczenia jest jednym ze zdrowszych sposobów radzenia sobie i z lękiem, i z nudą, pod warunkiem, że przy okazji nie „nakręcamy” się i nie przysparzamy sobie niepotrzebnego cierpienia, dzieląc się spiskowymi teoriami czy czarnymi scenariuszami, jakie dyktuje nam fantazja.

Zatem co robić??

  • Ważne jest, aby zachować równowagę w ilości przyjmowanych informacji dotyczących pandemii; najlepiej korzystać z tego samego, wiarygodnego źródła i nie poszukiwać sensacji.
  • Warto zadbać o codzienną rutynę i ustalić plan zajęć na każdy dzień. Obok obowiązków służbowo- domowych trzeba ująć w nim czas na odpoczynek i własne przyjemności.
  • Trzeba zadbać o właściwą ilość snu, dietę i uważać na wszelkiego rodzaju używki.
  • Zadbajmy o relacje z najbliższymi.
  • Dbajmy o siebie i pomagajmy sobie nawzajem
  • Nie ukrywajmy w sobie naszych obaw, mówmy otwarcie o uczuciach, które się pojawiają.
  • Rozmawiajmy z bliskimi - pozwoli nam to zapanować i ukierunkować nasze emocje, tak żeby nie wzięły góry nad rozsądkiem.

Przed nami, całym społeczeństwem i każdym z nas z osobna, ogromne i odpowiedzialne zadanie zidentyfikowania swoich emocji i zrozumienia ich. Pomóżmy także innym – swoim bliskim, przyjaciołom, współpracownikom i podwładnym.
Najsilniejszym motywatorem dla naszych działań są nasze własne emocje.
Trzeba zdawać sobie z tego sprawę, a w tym wyjątkowym czasie szczególnie ważne jest, aby poznać je i rozumem oswoić. Przed nami nowa, nieznana rzeczywistość. Bądźmy gotowi na podjęcie wyzwania.

Jeśli Państwo lub dzieci potrzebują wsparcia – rozmowy, Z A R A S Z A M
w każdy poniedziałek w godzinach 10:30 – 14:30 lub piątek 9:00- 12:00
kontakt telefoniczny: 158708519 w. 24

Psycholog: Izabela Nieradko