Gminny Konkurs Ortograficzny

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

          Cieszy nasz rozwój elektroniki, szybka komunikacja internetowa, nowoczesna technika – jednak doskonale wiemy jaki wpływ na rozwój, lub raczej zubożenie naszego języka, ortografii i kaligrafii, ma przesiadywanie przed ekranikiem telefonu czy komputera. Na przekór modom spróbowaliśmy powrócić do tradycyjnego, może nawet nieco już staroświeckiego konkursu ortograficznego.
         Gminna Biblioteka Publiczna w Bojanowie gościła więc w piątkowe, czerwcowe południe przedstawicieli wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Do ortograficznej potyczki stanęło ponad dwudziestu kandydatów, którzy w dwóch różnych kategoriach wiekowych napisali dwa różne dyktanda. Było trochę przyrodniczo i trochę filozoficznie, bo młodsi wychowankowie otrzymali tekst o „prężących grzbiety kotach i furkoczących piegżach”, zaś starsi o nieustających przemianach świata. Komisja oceniła nie tylko poprawność ortograficzną, również staranność i estetykę zapisu. Wnioski po burzliwych naradach nasunęły się same – musimy zdecydowanie zadbać o język ojczysty, nie tylko o dbałość ortograficzną, ale przede wszystkim o kaligrafię… Przypomnijmy sobie tylko dawne księgi, odręczne listy, wpisy do XIX – wiecznych sztambuchów i wzorujmy się na nich, nie tylko podczas konkursowych batalii!
          Po trudnych walkach z „językowymi łamańcami” komisja wyłoniła zwycięzców: pierwsze nagrody powędrowały do Jakuba Kaźmieraka z Gwoźdźca i Julii Wołoszynek z Przyszowa, drugie miejsce zajęła Edyta Puzio z Bojanowa, zaś trzecie przypadło Klaudii Guściorze z Bojanowa i Martynie Dmitrzak z Gwoźdzca. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę książkową i słodki upominek.
Pomysłodawcami imprezy była Pani Agnieszka Bajek – Dul ze Szkoły Podstawowej w Stanach i Pan Sebastian Pietras z Zespołu Szkół w Bojanowie, zaś pomoc organizacyjną i patronat nad konkursem sprawowali, jak zawsze niezawodni, Bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bojanowie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursów gminnych.