Wizyta w Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie

 

WIZYTA W MUZEUM BOMBEK CHOINKOWYCH W NOWEJ DĘBIE

 

      Choć do Świąt Bożego Narodzenia jest jeszcze sporo czasu to klasy I – III mogły już poczuć świąteczną atmosferę, a to za sprawą wycieczki do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie w dniu 31.10.2023r. Już po przekroczeniu progu klimat świąt jest wszechobecny. Podczas wycieczki pani przewodniczka oprowadziła nas po muzeum, gdzie najpierw mogliśmy zobaczyć dekorację choinek w stylu amerykańskim, francuskim, skandynawskim jak i również naszym staropolskim. Z fascynacją i uśmiechem na twarzy oglądaliśmy szklane cudeńka, bo tak należy nazwać bombki, które się tam znajdują. Podziw jest tym większy, gdy zdamy sobie sprawę, że bombki są ręcznie robione. Po oglądnięciu ekspozycji tych starodawnych i tych nowoczesnych udaliśmy się, aby podejrzeć jak powstają bombki w tej fabryce. I tak najpierw zobaczyliśmy jak panowie rozgrzewają szkło, wydmuchują bombki i je studzą. Później obserwowaliśmy jak bombki były poddawane srebrzeniu i na koniec dekorowaniu. Po obejrzeniu jak to robią profesjonaliści, my też mogliśmy spróbować udekorować własną bombkę podczas warsztatów. Warsztaty dały nam możliwość wyrażenia swojej indywidualności, poczucia estetyki a przede wszystkim dały radość z tworzenia i zadowolenia z wykonanej pracy. Podczas, gdy nasze bombki suszyły się, my mogliśmy oddać się zakupowemu szaleństwu w firmowym, bombkowym sklepie. Uzbrojeni w bombki z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do szkoły. Teraz pozostało nam czekać do grudnia, aby nasze wykonane bombki zawisły na choinkach w naszych domach.