Festyn naukowy

W dniach 20-24.05 w naszej szkole odbył się festyn naukowy zorganizowany przez uczniów klas II i III w ramach projektu edukacyjnego. Festyn obejmował takie przedmioty jak: matematyka, biologia, chemia oraz fizyka.

Każdy dzień tygodnia poświęcony był jednemu przedmiotowi, tak aby wszyscy mogli sobie dokładnie obejrzeć, dotknąć i zastanowić się.

W dniu matematyki uczniowie klas III przygotowali zabawy matematyczne, a były to łamigłówki, zagadki, między-klasowe konkurencje matematyczne, które cieszyły się dużym powodzeniem i zainteresowaniem. W wyścigu matematycznych łamigłówek każda z klas chciała osiągnąć jak najlepszy wynik i pokazać, że jest najlepszą w szkole.

W pokazach biologicznych uczniowie przygotowali wystawę roślin i zwierząt egzotycznych. Na wystawie można było podziwiać wiele zwierząt egzotycznych m. in. Węża zbożowego, ptasznika, skorpiona, żółwia czerwonolicego, rybki akwariowe, patyczaki, straszyki, papużki: nimfę i nierozłączki, kanarka oraz królika miniaturkę (który taki całkiem malutki nie był;) ). Wśród roślin uwagę zwracała piękna kolekcja kaktusów i sukulentów, wspaniały okaz echmei, a także palma kokosowa. Można było oglądnąć różne okazy egzotycznych owoców, a także spróbować jak smakują.

W pokazach chemicznych przedstawione zostały sposoby badania odczynu roztworów wskaźnikami naturalnymi i laboratoryjnymi, każdy uczestnik pokazu wykonywał doświadczenia z wykorzystaniem wyżej wymienionych wskaźników.

W trakcie festynu naukowego uczniowie mieli okazję obejrzeć wiele praktycznych zastosowań wiedzy fizycznej. Mogli sami spróbować jak wytworzą się ładunki elektryczne przy pomocy zwykłej rurki PCV, rurki szklanej, badali oddziaływanie ładunków jedno-różnoimiennych.Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko, gdzie uczniowie mogli wytworzyć ładunek elektryczny przy pomocy maszyny elektrostatycznej oraz obserwować przeskok iskry elektrycznej-mini wyładowanie atmosferyczne. Jedną z ciekawostek pokazu był pokaz i przedstawienie zasad działania silnika elektrycznego i spalinowego (dwu-suw). Kolejną atrakcją było zaprezentowanie procesu wytworzenia prądu elektrycznego przy pomocy prądnicy i siły naszych mięśni. Dużym powodzeniem cieszył się "telefon" wykonany ze sznurka do bielizny i dwóch kubków po lodach. Nasi uczniowie mogli poznać zasadę działania pudła rezonansowego oraz jego praktyczne zastosowanie w postaci gitary.   Pokaz zakończony został doświadczeniem związanym ze zjawiskiem całkowitego wewnętrznego odbicia światła, wykorzystanego w technice światłowodowej (akwarium, woda, mleko i laser).

Dni festynu cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów gimnazjum, ale również uczniów szkoły podstawowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


***