Wycieczka do Krakowa

        Dnia 14 listopada odbyła się wycieczka do Krakowa. Uczestnikami byli uczniowie klas drugich oraz trzecich gimnazjum. Wyruszyliśmy o godzinie 5:00 rano z Bojanowa. Kiedy dotarliśmy na miejsce rozpoczęliśmy wędrówkę po mieście Kraka. Pierwszym obiektem, który odwiedziliśmy była Bazylika Bożego Ciała w Krakowie – to imponująca budowla w stylu gotyckim
Następnie wyruszyliśmy do Muzeum Synagogi na Kazimierzu. Zwiedziliśmy Synagogę, po której oprowadziła nas pani przewodnik. Zabrała nas także na warsztaty na temat judaizmu, podczas których mogliśmy się przebrać w tradycyjne żydowskie stroje, poznać wiele zwyczajów oraz zobaczyć zwój Tory.
        Kolejnym punktem naszej wycieczki był Teatr im. Juliusza Słowackiego , w którym obejrzeliśmy spektakl pod tytułem ,,Historia teatru Słowackiego”. Było to niecodzienne widowisko łączące tradycyjną grę aktorską , elementy multimedialne i efekty specjalne. Kiedy spektakl się skończył, rozpoczęliśmy spacer po teatrze. Oprowadził nas po nim aktor tegoż teatru, przybliżając nam kilka ciekawych faktów i anegdot. Zwiedziliśmy salę lustrzaną, najwyższe piętro teatru, garderoby aktorów, scenę. Obejrzeliśmy z bliska pięknie zdobiony żyrandol na widowni oraz garderobę Ludwika Solskiego, który był niegdyś dyrektorem tego teatru. Mogliśmy podziwiać tam piękne rysunki wykonane własnoręcznie przez znanych i cenionych aktorów, a także podpisy złożone przez znane osoby, które odwiedziły teatr między innymi : Wisławę Szymborską czy Hillary Clinton.
Po wyjściu z teatru udaliśmy się do Kościoła św. Franciszka. W kościele znajduje się wspaniały witraż Stanisława Wyspiańskiego oraz secesyjne malowidła na ścianach. Po tak dużej dawce wrażeń, udaliśmy się na rynek krakowski, który mogliśmy podziwiać o zmroku. Uczniowie mogli w tym czasie pójść na obiad, a także zakupić pamiątki w sukiennicach.
W drodze do autokaru obeszliśmy wzgórze wawelskie i mieliśmy okazję zobaczyć ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego.
        Wszyscy uczniowie byli zadowoleni z wycieczki oraz zachwyceni urokiem Krakowa. Każdy z nas z wielką chęcią jeszcze kiedyś się tam wybierze.

Uczennica klasy IIIB Wiktoria Kołodziej