Sokrates Comenius - Wizyta we Włoszech 2005

Unia Europejska dała szkołom szansę współpracy ze szkołami w całej Europie. Korzystając z tej możliwości Publiczne Gimnazjum nr 1 w Bojanowie nawiązało współpracę z trzema szkołami:

 • Liceum Rolniczym (I.P.A.A.) w Capo d`Orlando we Włoszech
 • Liceum Rolniczym w Vendo`me we Francji
 • Gimnazjum w Krzeszowie.

 

W Urzędzie Miasta Capo d'Orlando


Europejski program współpracy szkół Socrates-Comenius stworzył możliwości do nawiązania kontaktów ze szkołami w Unii Europejskiej. Te cztery wymienione szkoły będą współpracowały prowadząc program eko-delegatów. Problemy ekologii są obecne w każdym z tych państw i nie sposób ich pominąć myśląc o przyszłości. Każde państwo trochę inaczej postrzega problemy związane z ekologią i dlatego też wymiana doświadczeń jest taka ciekawa i inspirująca. W każdej ze szkół poczyniono już odpowiednie kroki by program ten mógł już wejść w życie, wybrano już grupę eko-delegatów, w skład której wchodzą uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i rodzice. To oni mają "zarazić" resztę społeczności szkolnej jak i lokalnej do działań ekologicznych, zgodnie z hasłem: Myśl globalnie, działaj lokalnie .

Na ulicach Mesyny


Aby wymienić doświadczenia i wytyczyć dalszą drogę współpracy , nauczyciele i uczniowie z partnerskich szkół spotykają się trzy razy w roku. Tym razem miejsce spotkania wypadło w Capo d` Orlando na Sycylii. Wizyta robocza trwała od 31 stycznia do 5 lutego, z Polski do Włoch pojechali nauczyciele z Bojanowa: dyrektor Zbigniew Glica, Bartłomiej Leśniak i Ewa Makolus oraz z Krzeszowa Krystyna Boćko, Danuta Gaweł i Ludmiła Dobrosztan. Polscy, włoscy i francuscy nauczyciele w trakcie dyskusji i pracy w zespołach wypracowali plan działania , który wytycza kierunek pracy na najbliższe miesiące. Przyjęto że głównym problemem , nad którym będą pracowały zespoły we wszystkich partnerskich szkołach będzie konieczność oszczędności energii elektrycznej i wody. Przy następnym spotkaniu można będzie podzielić się doświadczeniami, trudnościami i osiągnięciami. Każda z tych szkół ma własny specyficzny klimat , potrzeby i wymagania, ale problem ekologii jest wszędzie postrzegany jako ważny i ponadczasowy. W czasie pracy w zespołach udało się też opracować wspólną stronę internetową , która pozwoli na komunikowanie się i umieszczanie własnych materiałów.
Wizyta we Włoszech to również szansa na bliższe poznanie dziedzictwa kulturowego Sycylii. Mieliśmy szansę przekonać się, że Sycylia to piękny przyrodniczo i bogaty w pamiątki historyczne region Włoch. Urzekła nas swym urokiem Messyna- miasto założone w VIII w. p.n.e. a od średniowiecza nazywana "kluczem do Sycylii", gdyż dostać się z kontynentu na wyspę można bardzo łatwo promem w 15 lub 45 minut (w zależności od jakości promu). Miasto to mimo wielokrotnego zniszczenia przez trzęsienia ziemi i działania wojenne (w 1943r.) zostało pieczołowicie odbudowywane i gościnnie przyjmuje wszystkich, którzy tu zawitali. Już w porcie, przybywającym od strony morza błogosławi postać Madonny z listem , stojąca na 60 metrowym palu umieszczonym na masywie fortu Zbawiciela. Na murze fortu umieszczono treść legendarnego listu vos et ipsam civitatem benedicimus .
Dumą Messeńczyków jest jednak katedra pochodząca z XII wieku, a zwłaszcza wieża stojąca obok, która została wzbogacona o największy w Europie astronomiczny kalendarz. Każdego dnia w południe odgrywany jest tu spektakl poruszających się postaci na każdej kondygnacji wieży przy dźwiękach muzyki i dzwonów. Widowisko to gromadzi zawsze na placu chętnych do oglądania widzów, szkoda tylko , że nas przywitała wyjątkowo brzydka pogoda.

Kolejnym niezwykłym miejscem było miasteczko San Stefano di Camastra gdzie tradycyjnym rzemiosłem jest wypalanie ceramiki. Małe to miasteczko słynie z przepięknie malowanej ręcznie i wypalanej ceramiki. Płytki ceramiczne widoczne są wszędzie, od podłóg po fasady domów. Dumą obwodu Mesyny jest Regionalny Park Przyrody Nebrodi, gdzie otoczono ochroną miejscową roślinność , zwierzęta i tradycyjne zajęcia ludności. Nazwa "Nebrodi" pochodzi być może od starożytnego słowa "nebros" (jelonek), które nawiązuje do przyrody gór, pokrytych w dużych obszarach lasem. Najczęściej spotykane tu drzewa i krzewy to: buki, dęby, sosny, olchy, klony, ostrokrzewy i leszczyna. Hodowla bydła, owiec i kóz pozwala na produkcję wyśmienitych, tradycyjnych serów. Park Nebrodi dba oto, żeby turyści przybywający tu mogli podziwiać nie tylko sycylijską faunę i florę, ale i tradycje miejscowej ludności. Realizowane są cele ekonomiczno- społeczne skierowane na promocję działalności ludności lokalnej oraz promuje idei ochrony przyrody.

 

Sycylijskie krajobrazy - okolice Mesyny

 

Skoro o tradycji mowa, nie sposób wspomnieć o włoskim karnawale. Mieliśmy okazję oglądać początek karnawału w małym miasteczku Gioiosa Marea. Zachwyciła nas radość, chęć do zabawy i żartów u wszystkich mieszkańców. Mimo złej pogody i przenikliwego zimna (jak na warunki sycylijskie), wszyscy tańczyli i prezentowali przygotowane inscenizacje. W pochodzie karnawałowym uczestniczyły wszystkie grupy wiekowe mieszkańców, od przedszkolaków po seniorów. Ta tradycja podobała nam się najbardziej, niestety chyba nie da się jej przenieść na polski grunt. Nic tak nie zbliża narodów jak indywidualne spotkania. Dla uczniów naszej szkoły Francja i Włochy przestały być odległymi krainami. Przekonali się, że z Podkarpacia wcale nie jest tak daleko ani do Vendome we Francji, ani do Capo d`Orlando na Sycylii.

 

Skład delegacji biorących udzał w pracach nad projektem:

 1. Lycee Agricole de Vendome - Francja:
  • Mathilde Guertin
  • Caroline Deschamp
  • Patricia Darjo
  • Francois Xavier Jacquin
 2. Gimnazjum w Krzeszowie - Polska:
  • Krystyna Boćko
  • Lyudmyla Dobroshtan
  • Danuta Gaweł
 3. Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Bojanowie - Polska:
  • Zbigniew Glica
  • Ewa Makolus
  • Bartłomiej Leśniak
 4. Istituto d'Istruzione I.S. - Capo d'Orlando - Włochy:
  • Vincenzo Ettari
  • Vincenzo Salvia
  • Giuseppa Terranova
  • Graziella Romano
  • Maurizio Grazzo
  • Anita Paparone
  • Maria Antonina Sinagra
  • Antonio Raffaele Addamo
  • Maria Vera Paladina

   

Delegacje współpracujacych szkół

 

Włoski karnawał

 

Włoski karnawał - pochód przedszkolaków "kwitnąca łąka"

 

W czasie roboczego spotkania


Włoski karnawał - uczniowie szkół średnichSpotkanie z młodzieżą szkolną


W zakładzie garncarskim

 

 

***