Socrates Comenius - Wizyta we Francji 27 listopada - 4 grudnia 2005

Francja - największe pod względem powierzchni państwo Europy Zachodniej jest krajem licznie i chętnie odwiedzanym, zarówno przez Europejczyków, do grupy których dołączyliśmy my, jak i mieszkańców innych stron świata. Przypomnijmy, iż chodzi o międzyszkolną wymianę uczniów i nauczycieli z naszego gimnazjum i gimnazjum z Krzeszowa w ramach unijnego programu Sokrates Comenius.

Nasza przygoda rozpoczęła się w śnieżny sobotni poranek. Podróż trwała ponad trzydzieści godzin, podczas których mogliśmy lepiej poznać swoich towarzyszy ze szkoły krzeszowskiej. Choć trasa była długa czas upłynął nam bardzo szybko.

W listopadowej wizycie roboczej we Francji wzięło udział 6 uczniów z naszego gimnazjum: Ilona Bednarz, Anna Puzio, Anna Grzesik, Przemysław Kobylarz, Marcin Kwaśnik, Paweł Wąsik, 6 uczniów uczniów krzeszowskiego gimnazjum pod opieką czteroosobowych delegacji nauczycielskich - z Bojanowa, dyrektor Zbigniew Glica, Bartłomiej Leśniak, Izabela Juśko i Sebastian Pietras.Delegacja naszej szkoły przed katedrą w Tours


Głównym celem naszego spotkania była próba stworzenia siatki oceniającej nasze prace w ramach działalności programu. Debata trwała bardzo długo. Po wielogodzinnych rozmowach doszliśmy do wniosków finalnych, których materialnym dowodem będzie stworzenie dwujęzycznego prospektu promującego szkoły i nasz region przyrodniczy.

Nasi uczniowie pod czujną opieką ekodelegatów francuskich brali udział w zajęciach poświęconych ochronie środowiska i rozsądnym wykorzystywaniem zasobów naturalnych środowiska. Polscy ekodelegaci mieli okazję poznać zwyczaje, kulturę i sposoby ekonomicznego gospodarowania matką ziemią oraz wykazać się znajomością języka angielskiego.

Z pięknem przyrody francuskiej mieliśmy okazję spotkać się podczas wizyty w DIREN - Regionalnej Dyrekcji Środowiska, gdzie p. Zbigniew Gąsowski - Polak od lat pracujący we Francji, przybliżył nam temat zarządzania terenem Loary. Ta piękna rzeka jest wpisana na światową listę UNESCO jako dziedzictwo kulturowe regionu. Stało się to za sprawą nieskażonego środowiska naturalnego oraz pięknej zabudowy architektonicznej jej brzegów. Oczywiście by ten stan nie uległ zmianie pracuje nad tym codziennie cały sztab ludzi.

Nasza delegacja uczestniczyła również w zajęciach nad samą Loarą zorganizowanych przez związek Dom Loary. Podczas spaceru nad brzegiem rzeki wyposażeni w lunety i lornetki obserwowaliśmy różnorodne gatunki fauny i flory oraz związki zachodzące między człowiekiem a naturą.

Środki z programu Sokrates Comenius pozwoliły również na odwiedzenie różnych miejsc francuskiej ziemi. Kraj ten zajmuje czołowe miejsce na świecie w produkcji wina. Nie odbyło się więc bez wizyty piwnic produkujących Wouvray, gdzie poznaliśmy techniki leżakowania i etykietowania win.

Zwiedzając Francję gościliśmy również w tufowej jaskini w okolicach Montoire, gdzie mieści się hodowla pieczarek. Podczas krótkiej wizyty odwiedziliśmy piękne miasteczka: Tours i Orleans, gdzie naszą uwagę przykuły cudowne gotyckie katedry.

Pobyt we Francji zakończyliśmy zwiedzaniem jego stolicy - Paryża. Miasto to przez niektórych uznawane jest za "stolicę świta". Pierwszym punktem była oczywiście Wieża Eiffla - symbol Paryża. Widok wieży i z wieży trudno opisać, gdyż zapiera dech w piersiach. Spacerując po paryskich uliczkach dotarliśmy pod katedrę Notce Dame, Luwr i Łuk Triumfalny. Po wielogodzinnej przechadzce znów wróciliśmy pod Wieżę Eiffla, by ponownie podziwiać ją oświetloną w nocnej scenerii.

Wszystko co dobre ma jednak swój szybki koniec. Końca dobiegła też nasza wizyta. Z wielką niechęcią opuszczaliśmy Francuzów i Francję. Odjeżdżając zgodnie stwierdziliśmy, że kraj ten deptany nogą wieszczów godzien jest najwyższej poezji.

Dziś jesteśmy już w Polsce i przygotowujemy się do wizyty we Włoszech oraz czekamy z niecierpliwością na wiosenną rewizytę delegacji z Francji i Włoch. Będzie ona szczególna, ponieważ po raz odwiedzą nas uczniowie ze szkoły w Vendome.i choć nasza współpraca dobiega końca to definitywnie nie zostanie zamknięta, gdyż już współpracę z nami chce nawiązać szkoła z Portugalii. Więc drodzy internauci śledźcie uważnie nasze dalsze losy!

Nasi uczniowe w tzw. zwierzęcarni


Obserwacje fauny i flory nad Loarą

 

Zwiedzanie miejscowości Orleans

 

Dziedziniec Luwru

 

Delegacja w Centrum Rolnictwa - "Region Centre"

 

Oglądanie prezentacji na temat organizacji "Region Centre"

 

W stolicy Francji zwiedzaliśmy Wersal...

 

...Katedrę Notre Damme...


...Luwr...


...oraz symbol Paryża - Wieże Eiffla!

 

***