„KOMIKS LEPSZY OD MINECRAFTA” - rozstrzygnięcie konkursu plastyczno – literackiego

Kochana nowoczesność… Dzień bez zerknięcia do FB jest stracony, dzień bez szybkiego LTE, Wi –Fi, sieciowej informacji i rozrywki jawi się jak mała katastrofa! Pomyśleć, że na książkach Niziurskiego i Bahdaja, na komiksach Christy i Chmielewskiego wychowały się przynajmniej dwa pokolenia. I stąd pomysł na gminny konkurs plastyczno – literacki, który choćby zasugerował komiks jako alternatywę dla wszędobylskiego on – line’u. Naukowcy i psycholodzy grzmią, że wkrótce na ratunek dla ojczystego języka, kaligrafii i pięknej wymowy będzie za późno… Nie dziwi ten stan rzeczy, skoro przeciętny nastolatek, budząc się, sprawdza natychmiast posty na fejsie, informację na messendżerze i wysyła w świat skrzętnie obrobione i narcystyczne selfie. Gdzie tu czas na książkę?

                  A komiks stanowił przez dziesięciolecia cudowny ekwiwalent rzeczywistości bez telewizji i Internetu, stanowił wstęp do fantastycznej przygody w wyobraźni, otwierał percepcję, rozcinał kosmos, rozlewał w głowie Mleczną Drogę… Komiks zawsze był i będzie magiczny, nieważne czy w ten świat imaginowanej rzeczywistości przeniesiemy się z Thorgalem, Rosińskim, Kleksem, Tytusem czy Polchem. Kto kocha się w tych dymkowych historiach, ten wie, że komiks uczy i bawi najmłodszych, a każdemu pokoleniu nadaje pędu marzeniom, nie kradnie - a rozciąga czas!

                W piątkowe  południe 14 czerwca, w kameralnym klimacie Gminnej Biblioteki Publicznej rozstrzygnęliśmy więc konkurs lepszy od Minecrafta. Zebraliśmy od 16 uczniów z naszej gminy całkiem dobrze zapowiadające się prace. Nagrodziliśmy każdego, i laureatów i uczestników, przemyciliśmy trochę tej dobrej wiedzy o literaturze w obrazkach, porozmawialiśmy o wielkiej, rysunkowej wyobraźni.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce  - Emilia Młynarczyk z PSP w Stanach

II miejsce  - Zuzia Maślach i Gabrysia Wisz z PSP w Bojanowie

Wyróżnienie dla Konrada Piekarza z  PSP w Gwoźdźcu, Szymona Rusieckiego, Julii Wołoszynek i Julii Olejarz z PSP w Przyszowie.

                 Koordynatorem projektu był p. Sebastian Pietras, działając we współpracy z macierzystą szkołą w Bojanowie, z PSP w Stanach i GBP w Bojanowie.