Gminny Konkurs Recytatorski „Husarz” – polska poezja patriotyczna

W pierwszych dniach lutego w Bibliotece Gminnej w Bojanowie gościliśmy uczestników gminnego konkursu patriotycznego pod hasłem „Husarz” zorganizowanego z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Konkurs ze względów losowych odbył się z opóźnieniem, ale w nagrodę otrzymaliśmy pierwszorzędny pokaz najzdolniejszych recytatorów z naszej gminy. Byliśmy naprawdę zadziwieni poziomem przygotowania uczniów.

       „Uczta dla ucha” zgromadziła 21 wychowanków, których komisja oceniła w dwóch kategoriach – klasy IV – VI oraz starsze. Trzeba przyznać, że wyłonienie laureatów sprawiło ogromny kłopot członkom komisji, bo jak wybrać spośród fantastycznej „Reduty Ordona”, bojowego Broniewskiego czy zaciekle wściekłego Gałczyńskiego? A całość okraszona tęsknotą emigracji za wolną ojczyzną, marzeniami o kraju lat dziecinnych, wspomnieniem tak przecież trudnej, polskiej historii…

       Wydawałoby się, że temat „oklepany”, wyciągany „na siłę” ze szkolnego repertuaru konkursów, jednak zainteresowanie i wysoki poziom prezentacji zupełnie zaprzeczył szablonowości spotkania. Konkurs został przygotowany przez Zespół Szkół w Bojanowie we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Stanach oraz Biblioteką Gminną w Bojanowie. Komisja nagrodziła wszystkich, wyłoniła również tych najlepszych:

       W kategorii grupy najstarszej zasłużone miano mistrza recytacji uzyskała wychowanka PSP w Stanach – Martyna Mycek, w grupie do klasy szóstej na najwyższym miejscu podium znalazł się wychowanek naszej szkoły – Jakub Ziętek wraz z uczniem ze szkoły w Gwoźdźcu – Konradem Piekarzem oraz Magdą Serafin ze szkoły w Stanach.

       Organizatorom konkursu, wychowawcom a szczególnie recytatorom serdecznie dziękujemy!