Rodzina sikor pożera latem 75 kilogramów szkodników – i to z jednego hektara, czyli rozstrzygnięcie gminnego konkursu „Pomóż ptakom zbudować dom”.

    W piątkowe południe w Gminnej Bibliotece Publicznej rozdaliśmy nagrody w ramach cyklicznego projektu ekologicznego organizowanego przez ZS w Bojanowie pod hasłem „Pomóż ptakom zbudować dom”. Konkurs jest adresowany do każdej szkolnej grupy wiekowej, więc każdy – tato, wujek, dziadek może pomóc w budowie skrzyneczek lęgowych dla śpiewającej drobnicy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest tak maleńka pomoc w ochronie latającej przyrody.
       W tym sezonie dzieciaki z naszej szkoły oraz z ZS w Stanach dostarczyły ponad trzydzieści budek – prawie każda świetnie spasowana, wedle instrukcji, szczelna, solidna – super. Wygrała prześliczna budka ze Stanów, z płaskorzeźbą bodajże skowronka – żal wywieszać, więc można obejrzeć ją na wystawce w Bibliotece Publicznej. Pierwsze miejsce uzyskała również Zuzia Maślach z Bojanowa z ekstraklasą budek – tym razem dla nietoperza. Brylowały, jak co roku, siostry Lewandowskie oraz pan prezes Hubert z klasy II A, zajmując drugie miejsca. Każdy z uczestników otrzymał nagrody książkowe i słodkie upominki. Prezentację multimedialną i ptasie opowieści przygotował organizator konkursu – p. Sebastian Pietras. Nagrody ufundowała biblioteka szkolna ZS w Bojanowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Ptasie rodziny składają wielkie podziękowania za pomoc w założeniu domu i zapraszają do kolejnych edycji.