Ziemia we Wszechświecie

        30 listopada br. uczniowie klas pierwszych naszego gimnazjum wraz z opiekunami udali się na prelekcję multimedialną pt. „Ziemia we Wszechświecie”. Jest ona pierwszą częścią nowego cyklu prelekcji pt. „Zrozumieć Wszechświat”. Cykl ten jest rozwinięciem ogólnopolskiego programu „Spotkań z Astronomią”. Autorem i zarazem prelegentem jest Pan Aleksander Trębacz – nauczyciel fizyki i matematyki, popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, były pracownik jego Zarządu Głównego oraz były sekretarz oddziału w Krakowie. Organizuje liczne ekspedycje na obserwacje unikalnych zjawisk, w tym na zaćmienia Meksyk 1991, Australia 2000r, zakrycia brzegowe, obserwacje gwiazd zmiennych i inne – łącznie ponad 100 ekspedycji.

      Prelekcja multimedialna była ilustrowana wspaniałymi i efektownymi materiałami wizualnymi. Siedząc w sali kinowej, w całkowitej ciemności, mogliśmy poczuć się jak astronomowie, zwiedzając poszczególne planety Układu Słonecznego, księżyc czy inne obiekty znajdujące się w kosmosie.