SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI „SZLAKIEM PIASTOWSKIM”

W dniu 5 czerwca 2015 roku 45 uczniów z klas V-VIII wyjechało na trzydniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie. Można było tu zobaczyć rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e., były to m.in. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Uczniowie dowiedzieli się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, czym zajmował się np. mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego. Chwilę wytchnienia można było złapać podczas rejsu po Jeziorze Biskupińskim. Po przyjeździe do Gniezna uczestnicy udali do Muzeum Pierwszych Piastów oraz do Katedry położonej na Wzgórzu Lecha, gdzie zwiedzając ją mogli zobaczyć m.in. sarkofag św. Wojciecha, drzwi gnieźnieńskie z ilustracjami jego życia i męczeńskiej śmierci. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści pani przewodnik. Była to niezapomniana lekcja historii. Po obejrzeniu i zwiedzeniu Katedry uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem Bolesława Chrobrego-pierwszego króla Polski. Był to ostatni punkt programu przewidziany na ten dzień. Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się do miejsca zakwaterowania, które znajdowało się w Poznaniu.

Kolejny dzień wycieczki 6 czerwca 2019r, rozpoczął się od zwiedzania z przewodnikiem najstarszej części Poznania – Ostrowa Tumskiego m.in. katedry oraz bardzo nowoczesnego muzeum „Bramy Poznania” przy pomocy multimediów, które pobudzają wszystkie zmysły u zwiedzających. Muzeum to jest godne polecenia. Następnie szybkim krokiem cała grupa udała się  na poznański rynek, by o godz.12.00  usłyszeć hejnał oraz zobaczyć dwa trykające się koziołki, które są symbolem stolicy Wielkopolski. Po obejrzeniu starówki udaliśmy się do Rogalowego Muzeum Poznania. Znajduje się ono na Starym Rynku w Poznaniu, w jednej ze starych kamieniczek naprzeciwko Ratusza. Uczniowie zaznajomili się z niektórymi wyrazami z gwary poznańskiej. Poznali legendę o św. Marcinie oraz dowiedzieli  się skąd wzięły się rogale świętomarcińskie. Potem starszy rogalowy mistrz wyjaśniał etapy powstawania rogali. Dzieci brały czynny udział w poszczególnych czynnościach wyrobu tego słodkiego wypieku. Wszyscy mieli możliwość degustacji rogali. Po południu odwiedziliśmy Poznański Ośrodek Sportu i Rekreacji  Malta, gdzie uczniowie mogli pozjeżdżać na różnych atrakcjach tego obiektu. Szaleństw nie było końca. Wieczorną atrakcją była wizyta w zabytkowym budynku Starego Browaru, gdzie obecnie znajduje się centrum handlowe.

Ostatni dzień wycieczki piątek 7 czerwca 2019r. rozpoczął się zwiedzaniem  Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera. Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie pod Poznaniem. Naszym przewodnikiem był wnuk samego Arkadego Fiedlera, który w ciekawy sposób zaprezentował ekspozycję prezentującą eksponaty przywiezione z wypraw podróżnika, m.in. maski, rzeźby obrzędowe czy łuki. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się żywy okaz piranii! Zwiedzaliśmy tzw. „Ogród Tolerancji”, znajdujący się wokół willi, w którym zgromadzono, m. in. posąg buddy i pomnik siedzącego byka czy replikę statku „Santa Maria” Krzysztofa Kolumba. Następnie udaliśmy się do Rogalina, aby zrobić zdjęcia jednym z najstarszych w Polsce dębom, które zostały nazwane Lech, Czech i Rus. Ostatnim punktem programu w naszym programie był Licheń.

Celem było zwiedzenie Bazyliki, Golgoty oraz innych zabytków Lichenia. Uczniowie naszej wycieczki byli pod olbrzymim wrażeniem ogromu Sanktuarium. Po intensywnym pobycie w Licheniu udaliśmy się w podróż powrotną,

Podczas wycieczki można było się wiele nauczyć oraz zobaczyć. Dzięki wspaniałej pogodzie plan wycieczki został w pełni zrealizowany.